رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با بیان اینکه اکنون در کشور فعالیت‌های فراوان اقتصادی وجود دارد که مالیات پرداخت نمی‌کنند،‌ گفت: افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق شرکت‌های تولیدی رویکرد نادرستی است.

.

محمد نهاوندیان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره بودجه انقباضی و افزایش درآمدهای مالیاتی برای تامین هزینه‌های دولت اظهار کرد: هر زمان که بحث کمبود درآمدهای دولت مطرح می‌شود اولین چیزی که مورد توجه قرار می گیرد نگاه به منبع درآمدی جایگزین است.

.

وی ادامه داد: این در حالی است که اولین نکته‌ای که باید مدنظر قرار گیرد کاهش هزینه‌هاست. بدین معنی که از فرصت‌های پیش آمده باید استفاده کرد و علت مشکلات اقتصادی کشور را که بزرگ بودن اندازه دولت و نامتناسب بودن هزینه‌های آن با مخارجش است را مورد توجه قرار دهیم.

.

نهاوندیان با بیان این‌که جامعه ما فهم خوبی از شرایط حاضر دارد و می‌تواند به دولت در کاهش هزینه‌ها کمک کند گفت: اولین کاری که باید انجام شود کاهش خرج‌هاست و این امر به کاهش فشار تورم در اقتصاد ما و حرکت درست در مسیر سیاست‌های اصل ۴۴ نیز کمک می‌کند.

.

رییس اتاق ایران ادامه داد: ممکن است قسمتی از کار با افزایش منابع درآمدی دیگر مورد توجه قرار گیرد. اگرچه کم کردن سهم نفت در درآمد دولت حرکت مبارکی است، ولی افزایش درآمد مالیاتی نیز به نحو معقول و متعادل نیز می‌تواند یک حرکت سالم باشد.

.

وی با تاکید بر این‌که باید به جای این‌که به فکر افزایش مالیات از بنگاه‌های تولیدی و شرکت‌ها و افزایش نرخ‌های مالیاتی باشیم باید گسترش پایه‌های مالیاتی را در نظر بگیریم، ‌خاطرنشان کرد: ما فعالیت‌های فراوان اقتصادی در کشور داریم که مالیات از آن ها دریافت نمی شود.

.

به گفته وی این رویکرد بسیار نادرست است که اولین جایی که هدف نهایی مالیات قرار می‌گیرد کارخانه های تولیدی و شرکت‌هایی باشند که با سابقه خوب و به طور شفاف مالیات‌های خود را پرداخت کرده‌اند.

.

نهاوندیان تصریح کرد:‌ در شرایط حاضر برای افزایش درآمدهای مالیاتی گام نخست باید از طریق افزایش رونق این بنگاه‌ها برداشته‌ شود. همچنان که در طرح حمایت از تولید دیده شده که کارخانه‌هایی که الان با مشکل بیکاری مواجه هستند باید کمک شوند تا اشتغال را در سطح ظرفیت خود حفظ کنند. اگر چرخ کارخانه‌های ما چرخید آنگاه می‌توانند مالیات‌های خود را پرداخت کنند.

.

رییس اتاق ایران با تاکید بر این‌که کارخانه‌ای که مجبور به تعطیلی است درآمدی ندارد که مالیات پرداخت کند اظهار کرد: آنچه نیاز به اصلاح دارد نگاه ماست. ما باید آن‌هایی که فعالیت مثبت و موثر و شفاف اقتصادی انجام می دهند را تشویق کنیم. 

.

پست های مرتبط

  1. تاثیر نحوه افزایش درآمدهای مالیاتی برای بودجه سال ۹۲ قرائت شد.
  2. حذف کاغذ در اطلاعات شرکت‌ها برای افزایش سرمایه و ارایه از طریق کدال
  3. وصول بیش از ۱۴ هزارمیلیارد تومان درآمد مالیاتی در ۶ ماهه نخست امسال
  4. ایجاد پایه‌های جدید مالیاتی برای افزایش درآمد دولت
  5. دولتمردان برنامه تحول نظام مالیاتی را تشریح کردند ؛ کاهش معافیت‌ها و افزایش پایه‌های مالیاتی
  6. مذاکره مالیاتی با معاونت برنامه‌ریزی
  7. معافیت مالیاتی دو برابر می‌شود/ افزایش معافیتها با کاهش یارانه‌ها
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

منبع: سایت تازه های حسابداری